Dieta ketogeniczna – czy to naprawdę działa?

Dieta ketogeniczna – czy to naprawdę działa?

Zbyt duża masa ciała i siedzący tryb życia stanowią czynniki zwiększające ryzyko wielu chorób i przedwczesnej starości. Szukając metod, aby się przed tym uchronić, można natrafić na 2 różne podejścia. W pierwszym jest to cudowna tabletka, suplement, który bez wielkiego wysiłku pomoże szybko i bezboleśnie schudnąć. W tym drugim przypadku wymaga się od człowieka nadludzkiej siły, wytrwałości i ciągłego podnoszenia poprzeczki. Idź na siłownię, biegaj, rób to cały czas i w każdej wolnej chwili! Niestety, ale obydwa rozwiązania charakteryzują się dużymi skrajnościami i mogą nie prowadzić do sukcesu. Co zatem pozwoli schudnąć bez nadmiernego wysiłku, ale i bez cudownego środka?

Czy dieta jest dobra na wszystko?

Tak się składa, że to, co człowiek wprowadza do swojego żołądka ma ogromny wpływa na jego życie. Na stan zdrowia, sylwetkę oraz oczywiście stan masy ciała. Podstawową zasadą w dietetyce jest pilnowania bilansu kalorycznego. Oznacza to, że niezależnie od diety nie powinno się przekraczać dziennej porcji pokarmu. Co zrobić w sytuacji, gdy cały czas dopada głód, gdy ciągle chce się jeść? Jest to poważny problem dla wielu osób, które chcą schudnąć. Podjadanie zwiększa tylko frustrację wywołaną stanem własnego zdrowia. Okazuje się jednak, że niektóre pokarmy potrafią nasycić organizm na bardzo długo, dają mnóstwo energii i wpływają korzystnie na stan samopoczucia. A jeśli zestawimy te pokarmy w postaci diety, to może się okazać, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Dieta ketogeniczna

Polega na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy odżywczej. Oznacza to sytuację, gdy głównym źródłem energii dla człowieka są ketony, czyli energetyczne związki chemiczne wytworzone z tłuszczów. Stanowią alternatywę w stosunku do glukozy i mają w stosunku do niej dużą przewagę. Nie powodują stanów zapalnych, chronią komórki i przywracają równowagę hormonalną w organizmie. Dieta ketogenna nie jest kolejną dietą cud, ale skuteczną i znaną od ponad stu lat metodą na przywracanie zdrowia i prawidłowej masy ciała. Osoby, które chcą z niej skorzystać, powinny zapoznać się z nią i poznać jej zasady. Można znaleźć informacje na jej temat z wielu źródeł:

  • książek kulinarnych,
  • artykułów i blogów kulinarnych,
  • serwisów dietetycznych, jak np.: https://dietetyk.edu.pl,
  • poradników na temat diety,
  • specjalistów z zakresu dietetyki.

Dieta, czyli sposób żywienia może bardzo zmienić styl życia człowieka. Sprawić, że nie tylko straci nadmiarowe kilogramy, ale będzie wstawał każdego dnia pełen energii. Dieta ketogeniczna nie tylko poprawi poziom zadowolenia z życia, ale pomoże również uchronić się przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Pierwotnie powstała jako sposób żywienia z padaczką lekooporną, jednak z czasem okazało się, że potrafi być przydatna w leczeniu dużego wachlarza chorób. No i oczywiście schudnąć. Co ciekawe, pozwala również zaoszczędzić pieniądze, jakie wydaje się na jedzenie. Tłuszcze posiadają dwukrotnie większą gęstość odżywczą niż węglowodany, więc nie trzeba jeść ich wcale tak dużo. W porównaniu do tradycyjnej diety ten sposób żywienia jest wyjątkowo ekonomiczny.

Uroda i zdrowie